Staszowianin, Józef Małobęcki, decyzją Prezydenta Andrzeja Dudy z dnia 23 marca 2017 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, a także decyzją z dnia 14 sierpnia 2017 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenia zostały przyznane za jego działalność niepodległościową, związkową i społeczną.
Józef Małobęcki, rodowity Staszowianin urodzony 4 sierpnia 1952 roku w Staszowie. Od sierpnia 1980 r. był inicjatorem i współzałożycielem NSZZ „Solidarność” w Kopalni Siarki „Siarkopol” w Grzybowie. Od XI 1980 przewodniczył Terenowej Komisji Koordynacyjnej „Solidarność” Ziemia Staszowska, organizował „Solidarność Wiejską” na terenie staszowskich wsi. Od stycznia 1981 r. był wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej „Solidarność”. W Kopalni Siarki „Siarkopol” w Grzybowie. WIV1981 delegat na IWZD Regionu Ziemia Sandomierska, delegat na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Na I Zjeździe „Solidarności” został wybrany członkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Sandomierska.
W czasach „Solidarności” odznaczył się działaniami patriotycznymi na rzecz lokalnej społeczności, poprzez m.in. wynegocjowanie z ówczesnymi władzami miasta Staszowa przeniesienia pomnika T. Kościuszki na Rynek staszowski, przy którym odbywają się uroczystości Świąt Narodowych. Wraz z „Solidarnością” Ziemi Staszowskiej był inicjatorem ponownego przyłączenie do woj. kieleckiego oraz wynegocjowania przekazania części budynku miejsko-gminnego PZPR w Staszowie na rzecz Szkoły Podstawowej nr 1.
Z chwilą ogłoszenia stanu wojennego w dniu 13 XII 1981 aresztowany w Ostródzie w drodze z obrad Komisji Krajowej, internowany w Iławie, od stycznia 1982 internowany w Załężu, 29 IV 1982 zwolniony z więzienia pod warunkiem emigracji.
Józef Małobęcki jest autorem wspomnień „Od staszowskiego działacza do członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dotyczących tamtego okresu. Na emigracji w USA podjął działania w środowisku Polonii Amerykańskiej. Organizator zbiórek pieniężnych w środowisku byłych internowanych w 1984 roku w Lowell stanu Massachusetts i okolicach i przekazanie represjonowanym w Polsce. Inicjator wysyłania pism do senatorów Massachusetts celem poparcia akceptacji Senatu USA przyjęcia Polski do NATO. Autor pism do arcybiskupa diecezji bostońskiej Sean Patrick O’Malley w obronie dalszego istnienia polskiej parafii w Lowell, Massachusetts. Czynny uczestnik polskich uroczystości patriotycznych w Lowell i główny organizator tych uroczystościach. Podczas pobytu w USA w roku 2003 podjął działania na rzecz środowiska w Staszowie: fundator pracowni komputerowej dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie oraz fundator gorących posiłków dla ubogich dzieci w PSP nr 2 w Staszowie.
W 2005 roku z jego inicjatywy, przy współpracy z „Solidarnością Nauczycielską” w Staszowie, na zewnętrznej stronie Kościoła Ducha Świętego w Staszowie została umieszczona tablica upamiętniająca 25-lecie powstania „Solidarności”.
W tym samym roku 2005 decyzją Rady Miasta i Gminy w Staszowie zaliczony do grona „Zasłużony dla miasta”. Po powrocie z USA do Polski na stałe, w 2010 roku, stworzył „Inicjatywę Obywatelską” wraz z patriotycznie nastawionymi obywatelami miasta, doprowadzając do zmiany tych nazw ulic, które kojarzono z komunizmem i zastąpienia ich nazwami zasłużonych dla miasta obywateli.
W III RP zasłużył się przywracaniem pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz upamiętnia bohaterów represji okresu reżimu komunistycznego w latach 1944/1989. Inicjator i współfundator przy udziale byłego internowanego Andrzeja Ptaka i NSZZ „Solidarność” Grupy Azoty „Siarkopol” SA. w Grzybowie, tablicy pamiątkowej w Dniu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych 1 marca 2017 roku w kościele „Ducha Świętego” w Staszowie.
Inicjator likwidacji pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w Parku Legionów i na jego miejsce ustanowienie pomnika legionisty na okoliczność stacjonowania przed II w. św. I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów w Staszowie.
Józef Małobęcki bierze udział w lokalnych uroczystościach patriotycznych, wnosząc swój wkład w organizację. W 2013 r. za swoją działalność na rzecz Towarzystwa Patriotycznego im. Jana Pietrzaka został wyróżniony Statuetką Husarza. W 2014 r. był fundatorem nagrody w konkursie historycznym na temat historii, organizowanym przez Towarzystwo Patriotyczne im. Jana Pietrzaka.